Národní úložiště šedé literatury Nalezeno 2 záznamů.  Hledání trvalo 0.01 vteřin.
Využití běžeckého wattmetru STRYD pro stanovení úrovně VO2max u vytrvalostních běžců
Bekr, Ondřej ; Kundera, Václav (oponent) ; Pavelka, Jan (vedoucí práce)
Určování hranice obecné vytrvalosti, kritického výkonu a maximální spotřeby kyslíku je dnes běžnou součástí tréninkového procesu profesionálních sportovců a jejich přípravy pro dosahování nejlepších možných sportovních výsledků. Výkon je velmi užitečnou metrikou v cyklistice, ale jeho potenciál se v posledních letech snaží využívat také běžci. Běžecký výkon je funkční pouze pokud dobře reprezentuje metabolickou zátěž organismu. Tato práce zkoumá vztah mezi běžeckým výkonem PO a spotřebou kyslíku VO2, reprezentantem metabolické zátěže organismu, ve vnitřním a vnějším prostředí. Dále práce ověřuje možnost určování úroveňe VO2max běžců pomocí běžeckého výkonu. Vztah PO a VO2 je lineární, pro jednotlivé subjekty nabývá R2 ve vnitřním prostředí hodnotu 0,95±0,07 a ve vnějším prostředí hodnotu 0,97±0,02. Pro všechny testované osoby (TO) ve vnitřním prostředí nabývá R2 hodnotu 0,67 a ve vnějším prostředí 0,79. Mezi hodnotami změřenými v různých prostředích byl pozorován rozdíl 1,2 % (PO) a 3,7 % (VO2max). Predikce modelem ze všech TO ve vnitřním prostředí má chybu 3,5 %.
Obstacle course racing: the effect of obstacles on the total race time during a Spartan Race
Kozmová, Monika ; Tufano, James Joseph (vedoucí práce) ; Šteffl, Michal (oponent)
Název: Extrémní překážkové běhy: vliv překážek na finální čas v závodě Spartan Race Cíle: Hlavním cílem této práce bylo zjistit, jaký vliv má povinný trest po nezdařené překážce v podobě 30 angličáků na běžeckou rychlost a tepovou frekvenci a konečné pořadí během závodu OCR. Metody: V naší práci jsme použili metodu analýzy v oficiálním závodě Spartan Race v České republice. 11 mužských OCR závodníků mělo na sobě GPS a HR monitor, ze kterých byly měřeny parametry běžecká rychlost a tepová frekvence. Byly vybrány tři specifické překážky, kde téměř všichni závodníci dělali trest - angličáky (spear throw), polovina dělala trest - angličáky (traverse wall), a téměř žádný nedělal angličáky (monkey bars). Parametry HR a SPD byly měřeny po celou dobu během závodu, a to konkrétně v čase, kdy soutěžící přicházejí na překážku a odcházejí ze zóny překážky. Výsledky: Analýza výsledků ukázala, že průměrná hodnota tepové frekvence celého závodu byla 166,45 ± 3,34 úderů za minutu. Průměrný čas strávený na úspěšných překážkách bez trestu 30 angličáků byl 23 ± 17 sekund, přičemž průměrný čas strávený na neúspěšných překážkách s trestem 30 angličáků byl 124 ± 11 sekund. Změna tepové frekvence v průběhu úspěšných překážek byla 0,79 ± 3,69 úderů za minutu, zatímco změna tepové frekvence při neúspěšných překážkách s...

Chcete být upozorněni, pokud se objeví nové záznamy odpovídající tomuto dotazu?